Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünya genelinde kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik başarıları kutlanıyor. Bu özel günde, çalışan muhasebeci kadınların hayatlarına ve başarılarına odaklanmak istiyorum.

İş dünyası, bir çok alanda olduğu gibi geleneksel olarak erkek egemenliğinin yoğun olarak hissedildiği bir alandır. Birçok sebeple günümüzde kadınlar, iş hayatında kariyer basamaklarını yükselirken türlü zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Ailevi sorumluluklar, cinsiyet ayrımcılığı, kadınların eğitim fırsatlarına erişimindeki farklılıklar, iş-yaşam dengesi, gibi dezavantajlarda eklenince kadınların iş hayatındaki kariyer hedeflerine ulaşması iyice zorlaşıyor. Ancak, son yıllarda kadınların iş dünyasında önemli bir değişim yaşanmaya başlandı. Günümüzde, iş hayatında ve dolayısıyla muhasebe alanında çalışan kadın sayısı hızla artıyor ve bu kadınlar başarılı kariyerlere imza atıyorlar.

Muhasebe ve mali danışman olmak isteyen kadınlar için birçok fırsat var. Muhasebe alanında çalışmak için ihtiyaç duyulan yeteneklerin çoğu, kadınların doğal olarak sahip olduğu yeteneklerle örtüşüyor.

  • Farklı bir bakış açısı: Kadınlar, farklı bir bakış açısına sahiptirler ve bu, iş dünyasında inovasyon ve yaratıcılık için önemlidir. Kadınlar, farklı çözüm yolları ve perspektifler sunarak işe değer katarlar.
  • İletişim Becerileri: Kadınlar, çoğu zaman daha iyi bir iletişimci olarak bilinirler ve işyerinde etkili bir şekilde iletişim kurmak için gerekli becerilere sahiptirler. İyi iletişim kurmak, işbirliği yapmak ve liderlik becerilerini geliştirmek için çok önemlidir.
  • Çok yönlü: Kadınlar, genellikle çok yönlüdürler ve işlerini başarıyla yönetirler. İş hayatındaki çoklu görevlerin altından kalkmak, işyerinde çok yönlü olmak ve zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, iş hayatında önemli bir avantajdır.
  • Ekip çalışması: Kadınlar, ekip çalışması konusunda başarılıdırlar ve işyerinde iyi bir takım oyuncusu olarak bilinirler. Bu, işyerinde işbirliği yapmak ve birlikte çalışmak için çok önemlidir.
  • Karar verme: Kadınlar, karar verme sürecinde analitik düşünme becerilerine sahiptirler ve genellikle detaylara odaklanırlar. Bu özellikler, iş dünyasında iyi kararlar almak ve işi yönetmek için önemlidir.

gibi özellikler kadınların iş hayatında ve özellikle muhasebe sektöründe öne çıkmasını kolaylaştırıyor.

Muhasebeci kadınlar, mesleklerinde büyük bir başarıya imza atıyorlar. İş dünyasında, finansal planlama, bütçe yönetimi ve vergi stratejileri konusunda uzman olan kadınlar, şirketlerin büyümesine ve karlılığına önemli bir katkı sağlıyorlar. Ayrıca, birçok kadın, muhasebe alanında kendilerini geliştirerek yöneticilik pozisyonlarına yükseliyorlar. Dolayısıyla şirket yönetimlerin de söz sahibi oluyorlar.

Kadınlarımızın iş hayatında olmasını, önemsiyor ve GH Muhasebe olarak kadın çalışanlarımızı her zaman destekliyoruz. Yüksek kadın çalışan oranımızla gurur duyuyoruz. Kadınlarımızın sadece muhasebe sektöründe değil tüm sektörlerde eşit hak ve fırsatlara sahip olmasını temenni ediyoruz.

Daha güçlü bir Türkiye ancak daha güçlü bir ekonomi ile, daha güçlü bir ekonomi ancak daha fazla kadının iş gücüne katılması ile mümkündür.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun…

Smmm. Harun Beğendi

Sosyal medyada paylaş